My Blog

AZİZ SANCAR Kimdir ?

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 tarihinde Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelmiş. Annesi babası okuma yazma bilmeyen sekiz çocuklu bir aile. Çocuklarının okumaları için ellerinden geleni yapan orta gelirli bir aile. Aziz Sancar çocukluğunun büyük bir kısmını keçilere çobanlık yaparak geçirmiş..

Lise son sınıfta Üniversiteye gitmeye karar vermiş ve 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine başlamıştır. 1969 yılında birincilikle doktor olmuştur. Mezun olduktan sonra memleketine dönerek Savur’da bir sağlık ocağında çalışmıştır.

Aziz Sancar, NATO-TÜBİTAK bursu ile öğrenim için Amerika’ya gitmiştir. John Hopkins Üniversitesi ve ardından ise Dallas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji alanında doktorasını 1977 yılında tamamlamıştır. 1977 ve 1982 yılları arasında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmıştır. Burada DNA onarımı üzerine çalışmalar yaparak Doçentlik tezini tamamlamıştır.

 

 

Başarılarla Dolu Bir Hayat ..

DNA onarımı, kanser tedavisi ve hücre dizilimi konularında çalışan Sancar’ın 33 kitabı ve 415 makalesi vardır.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık 2015 tarihinde verilen ödülü İsveç Kralı 16.Carl Gustaf’ın elinden aldı.

2001 yılında Amerika Kimya Cemiyeti tarafından verilen North Carolina Distinguished Chemist Award (Kuzey Carolina Seçkin Kimyager Ödülü) ne layık görülmüştür.

2005 yılında bilim dünyasının en önemli üyelikleri arasında bulunan “ABD Ulusal Bilim Akademisi” ne seçilen ilk ABD’li Türk olmuştur.

Amerika’da Aziz ve Gwen Sancar Vakfını kurarak orada öğrenim gören Türk öğrencilerinin kullanımına Carolina Turkish House ( Karolina Türk Evi) adlı misafirhaneyi sunmuştur.

2006 yılında ise Türkiye Bilimler Akademisi’ne asil üye olarak seçilmiştir.

Nobel Ödülü Alan İkinci Türk Aziz Sancar, 2006 yılında Edebiyat dalında Nobel Ödülü alan Orhan PAMUK’tan sonra 2015 yılında Kimya dalında Nobel Ödülü alan ikinci Türk isimdir.

Prof. Dr. Aziz Sancar, 2015 Yılı Nobel Kimya Ödülü’nün madalya ve sertifikasını, Anıtkabir Komutanlığına takdim etmiştir.

nesAZİZ SANCAR Kimdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir