Mayıs 2018

Biraz Sessizlik..

Ne kadar çok şey dinliyoruz yerli yersiz.. İnsanlar konuşuyor, televizyon konuşuyor, beynimiz konuşuyor, iç sesimiz ise hiç susmuyor. Kaybolup gidiyoruz çoğu zaman.

Size de kesin oluyordur bazen birini dinliyorsunuz dur ama sizin kafanız o kadar başka bir yerdedir ki karşınızdakini duymazsınız ya da dinliyor gibi yaparsınız. Çok konuşuyorsun sen az biraz sus diye de söylenmiyor tabi.. O kadar kontrolsüz gidiyoruz ki bu konuda. İnsanlarla konuşurken az ve öz konuşmaya özen göstermeliyiz. İnsanlara anlattığınız şeyler karşı tarafı boğmamalı. Hiç susmadan konuşan insanlar vardır. Karşı tarafı hiç dinlemez. Ya da karşı taraf bir cümle etse, o lafına da atlar yine kendi konuşmaya devam eder. Bu size hiç bir şey kazandırmaz. Aksine psikolojisi bozuk bir insan gibi görünürsünüz.

Söz insanın terazisidir. Fazlası ziyan, azı vakardır.

Çok konuşmanın size faydasından çok zararı olur. Biraz az konuşun. Konuşmak yerine dinleyin. Dinlemek o kadar güzel bir huzurdur ki.. Bırakın siz söylemeyin bırakın karşınızdaki konuşsun. Dinlemek bir erdemdir. Yedi yaşındaki bir çocuğu dinleyin mesela. İnanın onu dinlemek size çok şey katacaktır. Ya da 70 yaşındaki bir insanı dinleyin ..

Susmak ve dinlemek..

İbadet ederken sadece susarız , dinleriz ve maneviyat konuşur. Bir kediyi ya da köpeği severken sadece susarız , dinleriz ve huzur çıkar ortaya sessizce. Meditasyon yaparken hep sessizlik önemlidir, konuşmaz sessizliği dinleriz. Huzuru sessizlik verir. Bazen hiç konuşmazsın karşındakinin gözüne bakarak anlaşırsın o bile yeter. Yani bazen susunca çıkar bazı şeyler ortaya. Çok konuşmak, bolca konuşmak bir anlam değildir. Söz gümüş ise sukut altındır diye boşuna dememişler. Konuştuğumuzda konuştuğumuzu zannederiz aslında fakat susmayı becerebildiğimiz zaman her şey esas o zaman konuşmaya başlar. Biraz susmak herkese iyi gelecektir ..

Yunus Emre de diyor ki:
Sözünü bilen kişinin, yüzünü ağ ede bir söz.
Sözü pişirip diyenin, işini sağ ede bir söz.
Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı,
Söz ola zehirli aşı, bal ile yağ ede bir söz.

nesBiraz Sessizlik..
Daha fazla oku