My Blog

Ankara’da anlam veremediğimiz şeyler şimdi Nerede?

Ankara’da anlam veremediğimiz bir sürü şey var aslında. Şehir daha güzel görünsün diye bazen değişik yapıtlar konumlandırılabiliyor. Genelde bu konulan yapıtlar ya da projeler şehir ile alakalı olur. Yani şehir’i tanıtan, şehir ile bağlantılı , şehir’i anımsatan ya da bazen o ülkeyi bile temsil edebilen yapıtlar olabiliyor bunlar. Mesela Fransanın Başkenti olan Paristeki Eyfel kulesi (La Tour Eiffel) , Brezilyanın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan Dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Kurtarıcı İsa Heykeli ya da Almanyanın Başkenti Berlindeki  zafer anıtı  (siegessaule) gibi..

Eyfel kulesi

Berlin Zafer Anıtı

Kurtarıcı İsa Heykeli

Ülkenin tarihi geçmişi ile ilgili ya da bir hikayesi olan yapıtlar sadece kendi ülkelerinde değil, dünyadan da merak ediliyor ve turistlerin de ilgi odağı haline geliyor.

Gelelim Ankara’ya. Ankara halkının yıllarca  birlikte yaşayıp ne işe yaradığına bir türlü anlam veremediği işte o yapıtlar ve Projeler artık bir bir bitiyor.

1- Armadanın Karşısındaki O Demir Yığını Neydi ?

Ankara halkı 8 yıl boyunca bu demir yığını ile beraber yaşadı. Ne işe yaradığına bir türlü anlam verilemeyen o demir yığınına 71 milyon 506 bin 157 lira harcandığı açıklandı. 2005 yılında başlanan bu demir kafes 2013 yılında söküldü. Demir kafes sökülme kararının ardından yaklaşık 3,5 milyon liraya hurda bedeliyle satıldı.

ESKISEHIR YOLU UZERINDEKI ANKARALILARIN DEMIR KAFES DEDIGI YAPININ SOKUMUNE BASLANDI (MEHMET BILBER RADIKAL-ANKARA 260912)

NE OLDU ?

O demir yığını şimdi ise bu şekilde ;

Demir kafes yığını yıkıldı yerine büyük bir proje geldi. Tasarımcıları, projeyi şöyle anlatıyor:

Proje 3 ana elemandan; ‘Kentsel Plaza’, ‘High Flat Ofis’, ‘Park Alanı’ ve bu elemanları birbirine bağlayan bir ‘Kentsel Boşluk’tan oluşmaktadır.

Kentsel Plaza, çepere yerleştirilen yapıların arasında, her yönden yapılara ve arsanın güneyindeki parka ulaşımın sağlandığı, farklı kotlarda avlular ve bu avluları bağlayan sokakların açıldığı, insanlara farklı alternatif yürüyüş yolları, vistalar, platformlar, çekim noktaları sunarak, Metro-Ankaray istasyonları ile ticari alanlar, kafeler, restoranlar, ofis girişleri, peyzaj alanlarını birbirine bağlayan, sosyal bir kent mekanıdır.

High Flat Ofis, farklı kotlarda sunduğu sosyal aktivite alanları, terasları, panoramik asansörleri ile çevresiyle üç boyutlu bağ kurarak kente açılmaktadır. Bulunduğu noktanın ticari ve kamusal potansiyelini üst düzeyde değerlendirmeye çalışan, yatırım değeri yüksek, kaliteli bir çevre içinde çağdaş bir mimari anlayışa sahip, kule ve yatay ofis tipolojilerinin birleştiği, teraslı, yeni nesil ofis ihtiyaçlarının gerektirdiği imkanlara olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yapı, doğusunda 40 katlı bir kule, batısında arsanın üçgen şeklini de takip eden kavisli bir şekilde teraslanan diğer bir kulenin, yapının alt kısmında büyük bir Kentsel Boşluk yaratacak şekilde birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Ayrıca, yapının en yüksek noktasında, kent panoramasına her yönden hakim, Ankara’nın sosyal hayatında ayrıcalık yaratacak bir Roof restoran yer almaktadır.

Park Alanı, arsanın güneyinde bağımsız bir parselde, 13.000 m² peyzaj alanı içerisinde, zemin kotta 1 adet restoran-kafe, ofiste çalışanlar ve çevre konutlara hizmet edecek 1 adet kreş ve parkın altında Metro ve Ankaray’a da hizmet edecek bir kapalı otopark barındıran, yapısal yoğunluğun olduğu Çukurambar bölgesinde kentsel plaza ile birlikte nefes alma mekanları yaratacak ve tüm bölgeye hizmet edecek bir kent parkıdır.

Kentsel Boşluk‘la şekillenen High Flat Ofis, Kentsel Plaza ve Park Alanları ile hem yakın çevresine hem de şehre görsel olarak açılan YDA Center’ın, sadece bir iş merkezi değil mekânsal, görsel ve sosyal anlamda Ankara’da yılın her günü yaşayacak, canlı bir kent mekanı yaratması hedeflenmiştir.

2- OTELİN TEPESİNDE UNUTULAN O VİNÇ NEYDİ ?

Ankaradaki Büyük Çankaya Oteli, yıllardır faaliyete geçirilemedi. Otel; “Üzerinde vinç unutulan otel” olarak Ankara’da bir şehir efsanesine dönüşmüştü. Çünkü otel yapılırken içinde koca vinç unutulmuştu. Başkentin atıl yapılarından biri olan Büyük Çankaya Oteli’nin tepesinde yıllardır bekleyen 25 tonluk vinç, Malatya’dan getirtilen 224 tonluk dev vinç yardımıyla 2014 yılında söküldü.

NE OLDU ?

Otelin içindeki vinç kaldırıldı. Otel yıkılmadı. Otelin Mimarı Hayriye Mireli de, “Gecen yıllar içerisindeki gerek mimari trendlerdeki değişiklikler, gerek teknolojide olan değişiklikler nedeniyle projeleri yeniden güncellenecek. Otel ve alış veriş merkezi olarak Ankaralıların hizmetine girecek” dedi.

3- Dinazor

Atatürk Orman Çiftlik kavşağına 2015 yılında monte edilen Dinazor da Ankara halkının anlam veremediği yapıtlar arasında yer aldı. Ankara halkı ile 2 yıl boyu yaşadı.

NE OLDU ?

Ankara halkının anlam veremediği yapıt 2017 yılında söküldü.

4- ANKARA’NIN SİMGESİ NEYDİ?

Ankaranın simgesi Atakule’ye ne oldu? Mimari tasarımı Ragıp Buluç tarafından yapılan ve Botanik Park üzerinde bulunan, 125 metre ile  Ankara’nın simgesi olan Atakule 13 Ekim 1989 yılında Türkiye’nin ikinci, Ankara’nın ise ilk AVM’si olarak açılmıştı. Atakule’nin İsmi yarışmayla konmuştu.

NE OLDU?

Yatırımcı şirket Atakule GYO tarafından yapılacak olan yeni Atakule oldukça iddialı bir şekilde gelecek gibi duruyor. Atakule, bu güçlü geri dönüşle hayatımızda yepyeni bir sayfa, parlak bir renk olacak! diyor yatırımcı şirket. İşte Atakule’nin yeni hali ;

 

 

 

Kaynakça :

http://yda.com.tr/konut-ve-ofis-projeleri/

http://www.milliyet.com.tr/ankara-da-bir-sehir-efsanesi-coktu-siyaset-1892624/

https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/ankaradaki-dinozor-maketi-kaldirildi,aVaUTdzqaEGHaui0pGLlbA

http://www.atakule.com.tr/tr/index.html

 

nesAnkara’da anlam veremediğimiz şeyler şimdi Nerede?

2 comments

Join the conversation
  • Ayan - 2 Nisan 2018 reply

    Başarılı bir yazı olmuş, konu seçimleri ve bilgi vermesi süper 👍

  • Şerife - 2 Nisan 2018 reply

    Güzel bir yazı. Hep merak ederdim ama araştırmaya da üşenirdim. Teşekkürler 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir