My Blog

Dünyanın İlk Yazılımcısı Kimdir?

1815 yılında Londra’da dünyaya gelen Ada lovelace dünyanın ilk yazılımcısıdır. Annesi Annabella (nee Milbanke) matematikçi, babası ise ünlü ingiliz şair Lord Byron dur. Ada  8 yaşında iken babası vefat eder. Ada’nın matematik ile ilgisi fazladır. Aynı zamanda babası gibi sanata da düşkündür. Kendisi hem annesinden hem babasından aldığı özelliklerini harmanlayıp yoluna devam etmiştir. Ada matematiğe ve bilime o kadar ilgiliydi ki henüz 13 yaşındayken uçan bir makine tasarlamıştır.

Ada Lovelace, Cambrige Üniversitesi’nde matematik profesörlüğü yapan Charles Babbage ile tanışır ve makalesini sunar. Hem de henüz 17 yaşındayken. Ada’nın yazdığı makale Charles Babbage nın oldukça ilgisini çeker. Ada makalesinde; tasarladığı mekanik hesap makinesini konu almıştır. Öyle basit bir hesap makinesi de değil üstelik. Öyle bir yöntem içeriyordu ki bernoulli sayı dizisini de hesaplayabilecek potansiyeldeydi. Bahsettiği hesaplama metodu  tarihteki ilk bilgisayar programı olarak kabul edildi ve böylelikle ilk yazılımcı oldu kendisi.

Diagram for the computation of Bernoulli numbers, Ada Lovelace 1842.

Yani dünyanın ilk yazılımcısı Ada Lovelace .. Bir kadın .. Hem de Kadınların söz sahibi olmadığı , bilimsel ve akademik alanda kadın adının bulunmasının dahi uygun bulunmadığı bir dönemde dünyanın ilk yazılımcısı olmayı başaran bir kadın..

8 Temmuz 1833 tarihinde Ada  8. Baron Kralı Kral William ile evlenmiş ve baron karısı olmuştur. Ada ‘nın bu evlilikten Ralph Gardon, Byron ve Anne Isabella (Annabella) adlarında üç çocuğu olmasına rağmen, evlilik hayatı içinde öğrenme isteği hiç bitmemiş ve çalışmalarına , matematiksel çıkarlarını sürdürmeye hayatı boyunca devam etmiştir. Kocasının bitki ve hayvancılıkla ilgili yazılarına katkıda bulunmuş ve bitkilerin büyümesini güneş ışığı miktarına bağlayan doğrusal bir modelden ziyade ikinci dereceden bir önermeyi önermiştir. Fotoğrafçılığı ve mesmerizm gibi en son bilimsel eğilimleri takip edip ve mezmerik fenomenlerin amatör fotoğraflarının toplanmasının bilimsel anlayışa yardımcı olacağını öne sürmüştür. Zihnin işleyişini anlamak ve “sinir sisteminin hesabı” olan beynin operasyonlarının altında yatan matematiksel yasaların bulunup bulunmadığı hakkında yazılar yazmak istemiştir.

İlerleyen zamanlarda madde bağımlısı olduğu söylenir. Ve ne yazık ki 1852 yılında henüz 36 yaşında rahim kanserinden vefat etmiştir.

Ölümünden çok sonra ABD 1977-1983 arasında ABD Savunma Departmanı’nın geliştirdiği, ISO standartlı ilk nesne yönelimli programlama diline Ada Lovelace onuruna “Ada” ismi kondu.

Dünyada her yılın Ekim ayının 15. günü “Ada Lovelace Day” olarak kutlanmaktadır.

 

Kaynakça ;

The Conversation , <https://theconversation.com/mathematical-winters-ada-lovelace-200-years-on-52521> ,  December 29, 2015   Okumak için 

nesDünyanın İlk Yazılımcısı Kimdir?

1 comment

Join the conversation
  • Ayan - 10 Nisan 2018 reply

    Harika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir