My Blog

Hoşgörü Nedir?

Hoşgörü

Günümüzde belki de en ihtiyacımız olan şey Hoşgörü. Artık insanların o kadar acelesi var ki , o kadar çok yetiştirmesi gereken işi gücü ya da yetişmesi gereken yerleri var ki.. Kendimizden başka her yere zamanında yetişiyor ve kendimizden başka herkesin derdinin dermanı olabiliyor ve en acısı da kendimizden başka her şeye zaman ayırabiliyoruz. Kendimizden uzaklaştıkça daha da hoşgörüsüz bir birey haline geliyoruz. Araç kullanırken yayalara yol versek mesela ne kaybederiz, ya da bize biri açıklama yaparken kendi düşüncelerimizden sıyrılıp, karşımızdaki bize ne anlatıyor ne hissederek söylüyor diye düşünsek? Ne olur biraz bir şeyleri hoş görsek..

Hoşgörmek aslında bilindiği gibi tahammül etmek, susmak değildir. Hoşgörmek olaylara ön yargısız yaklaşmaktır. Aslında hoşgörü bir eylem değil, eylemsizliktir. Hoşgörünün temelinde saygı sevgi ve anlayışlı olmak vardır. Hoşgörü bir olayı ya da olguyu olduğu gibi sevgi ve saygı ile kabullenmektir. Bir başkasında hoşgörülü davranmak en başta bize kendimize iyi gelecektir. Tıpkı bir iyilik yapıp bu iyiliğin sizde kalması gibi bir huzur verecektir. Deneyin ve görün.. Bir gülümsemek bile hoşgörü’dür kimi zaman.

Hoşgörüde bulunmadığımız zamanları düşünün. Genellikle sabırsız olduğumuz zamanlardır bu anlar. Yani tahammül edemediğimiz, acelemiz olduğu ya da beklemeye sabrımız olmadığı zamanlar. Nobel edebiyat ödülü sahibi Rus yazarı Aleksandr Solzhenitsyn diyor ki “Bu evrensel bir kuraldır: Hoşgörüsüzlük yetersiz eğitimin ilk işaretidir. Kötü eğitilmiş kişi kaba bir sabırsızlıkla davranır, halbuki gerçek eğitim alçak gönüllülüğü besler. “

 

 

Her Şeyi Kabullenmek HOŞGÖRÜ DEĞİLDİR

 

İnsanların çevreyle ve kendileriyle olan ilişkilerinde hoşgörülü davranmalarının onları hem mutlu ettiğini hem de başarıya ulaştırdığını belirten Psikoloji Uzmanı Psikiyatrist Prof. Nevzat Tarhan, duyguları bastırmanın hoşgörü olmadığını aktardı:

“Bu noktada mühim olan, kişinin ölçülü bir tutum sergileyebilmesidir. Kişinin duygularını bastırmak ile hoşgörülü olmayı birbirine karıştırmaması gerekir. Hoşgörü, karşı tarafın her dediğine “evet” demek değildir. Hoşgörü ve diyalog birbirini tamamlayan kavramlardır.”

Birine evet derken önce kendimize hayır demediğimizden emin olmalıyız. Başkasına hoşgörüde bulunacağız diye kendimizi hiçe sayamayız. Bu yüzden kendimizi arka plana atmak ya da duygularımızı bastırmak hoşgörülü davranmak değildir.

Bazı insanları bilirsiniz. Hep yaptığı fedakarlıklardan bahseder de dururlar. Ama bir düşünün o insanlar bu fedakarlıkları yaparken hiç kendilerini düşündüler mi ? Elbette hayır. Hatta “ben saçımı süpürge bile ettim” diyerek bunu bir marifet bilirler. Bilinmesi gereken şey şudur , önce insan kendine değer vermeli ,kendine hoşgörüde bulunmalıdır. Kendisine değer vermeyen bir bireyin her ne yaparsa yapsın başkası tarafından değer görmesi beklenemez.

Hoşgörü önce kendimizde başlamalıdır. Kendimize hoşgörülü olduktan sonra çevremize de bu davranış biçimi yayılacaktır. Kendimize hoşgörülü olmak en başta kendi kendimizi mutlu edecektir. Daha sonra da çevremizi tabii ki.

nesHoşgörü Nedir?

1 comment

Join the conversation
  • Ayan - 19 Nisan 2018 reply

    👍👏👏😘😘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir