My Blog

Marına Abramovıć Kimdir?

Marina Abramović, Sırp performans sanatçısıdır. Marina Abramović, 1960’larda ortaya çıkan vücut sanatı (body art) akımının önemli bir temsilcisidir. Abramović performanslarıyla fiziksel ve zihinsel potansiyelin sınırlarını zorlayan bir sanatçıdır. insanların gözü önünde yaptığı cesur ve ilginç performansları ile de çok konuşulmuştur. Abramović kimi insanlara göre deli , kimi insanlara göre çılgın kimi insanlara göre de gerçek bir sanatçı ..

Yaptığı performanslarla konuşulduğu kadar yaşadığı aşk ile de olay olan  Abramović’in unutulmaz o performanslarına bakalım;

Rhythm 0 (Yıl : 1979)

Öyle bir canlı performans düşünün ki sanatçıyı öldürmek, yaralamak hatta tecavüz etmek bile serbest. Evet yanlış duymadınız. Kim böyle bir şeye müsaade eder ki diyorsanız o isim Marina Abramović. Performansı aslında sadece öylece yerinde durmaktı. Onu izlemeye gelen insanlar için ise birçok farklı eşya ve materyal yerleştirdi. Bunların içinde silah , kesici malzemeler tehlikeli materyallerin yanı sıra çiçek, güller de vardı. Marina Abramović performans boyunca cansız manken gibi durmalıydı.. Performansın amacı insanların ona nasıl davranacağını sınamak, insanların iyi ya da kötü tepkisini görebilmek, insanların içindeki gerçekleri çıkarmaktı aslında.

Performans başladı. Marina Abramović öylece duruyordu. İnsanlar öncelikle masaya yaklaştılar. Masadaki gülleri alıp Marina Abramović’in yanına koydular,ona gül vermeye başladılar. Başta her şey çok güzel gidiyordu. Ta ki izleyicilerin içinden birisi ona tokat atana kadar ! Marina Abramović hiç bir tepki vermedi tokata. Bunu gören izleyiciler daha da çirkinleşmeye başladılar.. En başta Marina Abramović’e dokunan elini tutan ona gül veren kalabalık Marina Abramović’e zarar vermeye başladı. Şiddet eğilimi arttı. Çünkü karşılarında savunmasız bir kadın vardı. Arkasından cinsel tacizler geldi. Marina Abramović’in kıyafetlerini soydular. karnına, boynuna bıçak ve kesici aletlerle çizikler attılar. Kalemleri alarak vücuduna yazılar yazdılar. İnsanlar insanlıklarından çıktı ve en sonunda kalabalıktan birisi silahı alarak Marina’nın alnına dayadı. Bu kadarıyla da kalmadı ona tecavüz etmeye çalışanlar bile oldu. Bazıları kadının kalçalarını, göğüslerini sıkıştırıyor, kimi onu öpüyor kimi ise tükürüyordu.

Marina Abramović kendisine yapılan hiç bir şeye tepki vermiyordu. Sadece gözleri dolarak performansını sürdürüyordu. Çünkü bu performansın adı “Rhythm 0” dı. Yani hiç bir tepki yoktu.

Bu vahşet saatlerce devam etti. Ta ki kalabalıktan çıkan bir kadın, Abramovic’in gözyaşlarını silip ona sarılana kadar… Kadının peşi sıra, sanatçıya yapılanlardan rahatsız olan azınlık grup, onu adeta bir koruma çemberine alarak, kıyafetlerini geri giydirdi, boynundaki yarayı kapattı, vücudundaki diğer kanayan kısımları bantla kapattı ve kadına sigara ikram ettiler.

Bu performansın sonucu ise sosyal bir deneye dönüşmüştü artık. Ve sonuçlar çok ürkütücüydü. Tepki vermeyen bir kadına önce çiçekler verilip daha sonra tecavüz edip,öldürülmek bile istenmiştir. Ta ki içlerinden biri yeter artık durun diyene kadar.. Sonra yine kadın korumaya alınmıştır..

Bu performans 6 saat sürmüştür. 6 saat sonunda performans sona erdiğinde Abramovic, tekrar hareket etmeye başladığında, kalabalık hızla dağılmıştır.

Sevgilsi ile Gerçekleştirdiği Performanslar

Marina Abramović kendisi gibi bir performans sanatçısı olan , Alman sanatçı Ulay ile 1975 yılında tanışıyor. Büyük bir aşk yaşıyorlar.. Bu aşkın içinde karavanda yaşadıkları yıllar, birbirleri ile gerçekleştirdikleri sıra dışı performanslar, farklı bir çok iş ve eser yaratıyorlar. İşte o performanslardan en çok konuşulanlar;

Imponderabılıa

Marina Abramović’in sevgilisi ulay ile gerçekleştirdiği ilginç performanslarından birisi de “Imponderabilia”. Bir müzenin içinde , kapının eşiğinde sadece aralarından bir tek kişi geçebilecek mesafede birbirlerine karşı durdular. Hem de çırılçıplak. Müze içindeki ziyaretçiler buradan geçmek zorundalardı. Aralarından geçen bayanların genellikle yüzü ulaya doğru , kapının eşiğinden geçen erkeklerin ise yüzleri Marina’ya dönük bir şekilde geçiyorlardı.

Breathıng In/Breathıng Out

17 dakika boyu süren sıra dışı bir performans daha. Marina ve ulay dudaklarını birleştirdiler. Ve nefeslerini birbirlerine verdiler. Ölümüne sevişmek dedikleri bu olsa gerek.. Çünkü 17 dakika sonra ikisi de bayıldı. Aşklarını sanata dönüştürüp böyle bir performansı da tarihte bırakmış oldular..

The Other: Rest Energy (Yıl:1980)

Yine Marina Abramovic’in hayatını tehlikeye atmaktan çekinmediği bir performans örneği olan The Other: Rest Energy. ‘Güven sanattır’ lafına çıkabilecek performansta Ulay, tam olarak Abramovic’in kalbini hedefleyen bir oku gergin bir halde tutuyor, çifti vücutları de gergin ve eğik. Vücutlarına yerleştirilmiş hassas mikrofonlarla ise sanatçıların düzensiz kalp atışlarını ve nefes alıp verişlerini duyulabilmişti.

Relatıon ın Tıme

Saçları birbirlerine bağlı olarak yine çift değişik bir performansa isimlerini yazdırmıştır.

 

Hüzünlü bir Ayrılık..

 

Ve bu aşkta her aşk gibi biter.. Ulayın Marinayı aldatması sonucu çift ayrılma kararı alır. Çünkü Marina O kadının hamile olduğunu öğrenir. Bu büyük aşk da tabi ki yine olağan üstü bir performans ile son bulur.

The Lovers (1988)

Marina ve Ulay’ın yıllar süren efsanevi aşkının bitişi de, tabii ki yine bir sanat eseri ile oluyor. En dikkat çekici performanslarından biri sayılabilecek The Lovers, daha fazla birlikte olamayacaklarını anlayan ikilinin ağır ve etkileyici bir final yapmasını sağlıyor. Yıllarca Çinli makam ve mercilerle görüşüp onları da işe ikna ettikten sonra Marina, Çin Seddi’nin doğu ucundan batı tarafına, Ulay ise batın ucundan doğu tarafına yürümeye başlar. Her biri 2500 kilometre yürür ve tam 90 günün sonunda ortada buluşurlar, sarılırlar, bir daha görüşmemeye söz vererek romantik ve film gibi bir son ile ayrılırlar.

VE YIL 2010..

AYRILIKTAN 22 Yıl sonra ..

The Artıst Is Present (2010)

Marina Abramovic’in 2010’de New York’taki MoMA’da gerçekleştirdiği The Artist Is Present performansı, sanatçının 2012’de çıkan otobiyografik belgeseliyle aynı adı taşıyor. Sanatçının her gün karşılıklı iki sandalyesi olan bir masaya oturması ve karşısına oturan ziyaretçilerin onunla birkaç dakika boyunca sessizce göz kontağı kurmasından ibaret olan eser Moderna Museet’te sanatçının karşı karşıya oturduğu insanlarla paylaştığı yüz ifadeleri ve karşı duvarda da insanların yüz ifadelerinin klipleri şeklinde sergileniyor. Sanatçının karşısında oturanların kimisi Marina’nın gözlerine bakarak duygulanıyor, kimisi ağlıyor kimisi ise gülüyordu. Marina’nın karşısına geçenlerin kimisi çocuk kimisi yaşlı kimisi ise genç insanlardı.

Bu performansta sınırlı dakika boyunca Marina karşısındakine bakıyor, süre bitince de başını öne eğip, bir sonraki ziyaretçisi için kendini hazırlıyordu. Tam sıradaki kişi için kendini hazırladı ve gözlerini kaldırdı ki ….

Karşısında eski sevgilisi o büyük aşkını gördü ! Evet Ulay karşısındaydı. Marina’nın bakışları her şeyi anlatıyordu. Yıllar sonra Ulay Marinayı görmek için performansına katılmıştı. Bakıştılar .. Kendilerinin en iyi yaptığı şeyi yaptılar.. Susarak anlaştılar.. ve süre doldu. Marina performansına devam etti. Çünkü o gerçek bir sanatçıydı ! .. İzleyenler ise iki sanatçının, bu büyük aşkın yıllar sonra buluşmasını büyük bir duygusallık ile o ana şahitlik ederek eşlik ettiler.. Bu anda bir sürü izleyen de Marina gibi ağlayarak izledi..

nesMarına Abramovıć Kimdir?

1 comment

Join the conversation
  • Ayan - 18 Nisan 2018 reply

    Çok güzel ve duygusal bir yazı olmuş .bizleri böyle yazılarınla bilgilendirmen çok hoş oluyor.çok teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir