My Blog

Mutsuzum ,Mutsuzsun, Mutsuzlar ..

Psikolojisi bozuk olmayan her bireyin iç güdüsüdür.. Mutlu olmak. Nasıl mutlu olacağımız konusunda fazla bir fikrimiz olmasa da hayatımız boyunca hep mutlu olmak ve mutlu yaşamak isteriz. İnsan doğası gereği her zaman iyiye güzelliğe meyleder. Kim bilerek isteyerek mutsuz olmak için çabalar ki desem hepiniz içinizden şunu geçirirsiniz “tabiki de hiç kimse mutsuz olmak istemez ki “ . Böyle diyoruz ama kendimizi farkında olmadan kendi ellerimizle her gün mutsuzluğa sürüklüyoruz. Dünyadaki dert hiç bir zaman bitmez. Biz bir gün bu hayattan göç ettiğimizde bile yarın o güneş yine doğacak. Ülkenin derdi yine devam edecek, yine kötü insanlar iyi insanlara zulm edecek, yine siyaset tartışmaları olacak, yine birilerinin hakkını birileri yiyecek.. Duyarlı tabiki olalım , insanı insan yapan en temel taşlardan birisidir empati kurup duyarlı olmak.

Benim söylemeye çalıştığım şey neden hayata karşı bakış açımızı biraz olsun değiştirmiyoruz ? Ya da hiç değilse denemiyoruz.. Bir günde kaç tane olumsuz cümle kuruyoruz mesela hiç dikkat ettiniz mi ? Ya da biri bize bir şeyden bahsettiğinde onu yüreklendiriyor muyuz yoksa aman bırak hayal peşindesin olmaz o iş mi diyoruz ? Güzel bir şeyler olabileceğine inancımızı kaybettik belki de. Bu karanlık bir ağ gibi atıldı üzerimize.

Sorsak herkes mutlu olmak istiyor. Ama mutluluğu ya alışverişte ya insanlarda ya da yarınlarda arıyoruz. Mutluluk sadece yaşadığınız anda gizli. Nefes alın ve verin lütfen bir saniye. Bunu benim için yapabilir misiniz? Hissederek 1 saniye o nefesi içinize alın ve verin. Bu size hayatta olduğunuzu hatırlatıcaktır. Demin içinize çektiğiniz o nefesi veremediğiniz anda bittiniz. Bu dünya da size ayrılan sürenin sonuna geldiniz. Bu kadar basit her şey .. Alın size mutluluk. Alın size “an”. Biz toplum olarak “an”’nın değerini ne yazık ki bilmiyoruz. Bilinçli yaşadığımıza hiç inanmıyorum. Mutluluk ne kocanızda ne eşinizde ne dününüzde ne yarınınızda ne olacaklar da ne de arkadaşlarınızda. Mutluluk sadece siz ve yaşadığınız “an” dan ibaret.

Keşke mutluluğun bir formülü olsa da yazabilsem şuraya. Geçtiğimiz yakın  zamanda hayatını kaybeden ünlü fizikçi Prof. Dr. Stephen Hawking evrenin varlığını tek bir formüle dönüştürmek için uğraşmıştır ama tek bir formüle dökememiştir. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin Mutluluğun da tek bir formüle edilebileceğine inanmamaktayım. Mutluluğun tek formülü Sizsiniz. Siz değişirseniz dünya değişir. Siz mutsuzsanız dünyanın bir ucuna gidin yine mutsuz olacaksınızdır. Mutlulukta mutsuzlukta bireyle alakalıdır.

Bugün neredeyse tüm gün boyu dışardaydım. İnsanları gözlemledim. Masum insanların canını hiçe sayarak trafikte çılgın gibi hızlı gidenler mi dersiniz , alışveriş merkezinde ağlayan hemen hemen 5-6 yaşındaki kızına kızıp ” ben seni sevmiyorum daha fazla ağlarsan giderim ! bak polis çağırıcam şimdi” diyen anne mi dersiniz .. Bu kadar mutsuzluk biraz fazla değil mi ? En kötüsü de mutsuzluğu başkalarından yani masum insanlardan çıkarmak.

Ne yazık ki sadece yetişkinler değil küçük çocuklarımız da mutsuz. OECD, ilk ikisini 6 Aralık’ta açıkladığı 2015 Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) üçüncü raporu olan ‘Öğrenci Refahı’nda 72 ülkede 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin refah durumlarını inceledi. Öğrencilerle yapılan anket çalışmasıyla elde edilen sonuçlara göre Türkiye; verileri incelenen 28 OECD ülkesi içinde ‘yaşam memnuniyeti’ sıralamasında 10 üzerinden 6.12 puanla son sırada yer aldı. Yani çocuklar da mutsuz. Okuyanlar ise okumayanlara göre daha mutsuz. TÜİK verilerine göre de eğitimsizler çok mutlu. Okuryazar olmayanların mutluluk düzeyi 2017’de yüzde 62.5 ile açık ara ipi göğüsledi. Yükseköğretim mezunlarında ise 2017’de mutsuzluk zirve yaptı. AB’nin Gallup Macaristan’a yaptırdığı Avrupa’daki 75 kenti kapsayan ankete göre, insanların mutlu olduğu kentler sıralamasında Ankara 59. İstanbul ise 73. sırada yer aldı. Yani metropol hayatı, insanı daha da mutsuz ediyor. Büyük şehirlerde yaşayanlar küçük şehirlerde yaşayanlara göre daha mutsuz. Özetle metropol insanı da mutsuz. Bu veriler gayet mutsuz olduğumuzu gösteriyor.

Madem mutsuz bir gemide hepberaber yaşlanıyoruz, başka şeyler yapabilmek mümkün. Nasıl mı? Kendinizi mutlu edemiyorsanız ya da bununla başa çıkamıyor da olabilirsiniz o zaman da tavsiyem başkalarını mutlu etmeniz. Kapınızın önündeki bir hayvana yemek, su verin mesela.. Ya da ihtiyacı olan birilerine bir yardım yapın ya da gönüllü olarak bir gün bile olsa  hayırsever derneklerin bir organizasyonunda yer alın. Kimseye bir şey söylemek zorunda değilsiniz. Bunu kendiniz için yapıyorsunuz sonuçta. Bir gün boyu haber izlemeyin, mutlu olduğunuz müziği açın , sesiniz kötü mü? Boşverin, içinizden geldiği gibi söyleyin. Nefesinizi hissederek alıp, verin. Ya da bir kaç zil basıp kaçın , tıpkı çocukluğunuzdaki gibi. Mutsuz olmak için çok erken. Hayat o kadar kısa ki .. Hadi şimdi gülümseyin , çünkü gülmek size çok yakışıyor ..

 

nesMutsuzum ,Mutsuzsun, Mutsuzlar ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir