My Blog

Uzay Oteli 2021 Yılında Açılıyor ..

Dünya beni artık sarmıyor , ne Antalya sahilleri ne Bodrum geceleri ne de Maldivler .. Bıktım artık diyorsanız, sizlere yeni bir alternatif geliyor. Uzayda tatil. Evet yanlış duymadınız. Dünya sizin olsun ben gidiyorum diye atar yapacaklara da buradan duyurulur. Artık yaptığınız atarınızın sonu Uzayda bir tatil neden olmasın ? 😀

Yalnız kısa bir dipnot vermek gerekirse bu otelde kalmak öyle 7 yıldızlı otellerde kalmak gibi değil , yani konaklamak için kişi başı 9,5 milyon dolarcığa ihtiyacınız var 🙂 Bu para bende olsa, ben de dünyadan sıkılır uzaya kaçardım herhalde 😀 Küçük bir ayrıntı daha , ben karar verdim uzayda tatile diyorsanız da 2021 yılına kadar beklemeden, şimdiden bekleme listesine girmek için 80 bin dolar kadarcık parayı kapora olarak vermeniz gerekiyor.

Orion Span adlı girişim, 2021 yılına kadar Aurora İstasyonunu bir otele dönüştürme projesi. Aurora Station ilk Uzay Oteli. Tabi bu otelde doğal olarak yer çekimi olmayacak ve yer çekimsiz ortam deneyimi yanında gelenlerin uzayda gıda yetiştirme gibi deneyler de yapacağı belirtiliyor. Yani otelde bunun gibi aktiviteleriniz de olacak 😀

Peki bu otelin girişimcisi kim ? Budget Suites of America isimli otel zincirlerinin sahibi olan milyarder işadamı Robert Bigelow.. 72 yaşındaki Bigelow tıpkı Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) gibi gezegenimizin yörüngesinde dönecek bir otel projesi için ilk adımı atmış bulunmakta. Şirket 2021 yılında yörüngeye 2 tane B330 modülü yollayarak ilk uzay turizmine başlamayı hedef alıyor.

Aurora Station adındaki uzay otelinin 2021 yılında dünya dışına çıkması, 1 sene içerisinde de turistler için konaklamaya hazır hale gelmesi planlanıyor.

Bigelow’un BEAM modülü şu anda uzay istasyonunda test ediliyor ve 2018’de modül yerinden sökülünce uzay istasyonunda boşalan hava kilidine bu kez Axiom Space’in geleneksel metalik modülü takılacak. Bu arada Bigelow şirketi de iki B330 modülünü uzayda birleştirip 4 kişilik ilk uzay oteli inşaatını tamamlayacak. Şişme modüllerde üç otel görevlisi de kalacak. Otelde kalacak zenginleri ise Elon Musk’ın SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon 2 mürettebat kapsülü taşıyacak.

Nostalji ..

Daha dün gibiydi jetgilleri izlerdik. Bilenler bilir, güzel bir çizgi filmdi. Çizgi film çok “futuristic” idi. Yani uçan arabalar, yürüyen merdivenler , görüntülü konuşmalar, temizlik yapan robotlar .. O zamanlar için hiç biri hayatımızda yoktu elbette. Hayali bile “yok artık olur mu öyle şey” dedirtecek cinstendi. Ben henüz daha ilk okul yıllarındaydım bu çizgi filmi izlerken yani ne cep telefonları ne laptopl’ar vardı hayatımızda.. 90’lı yıllardan bahsediyorum.. Şimdi düşünüyorum da o çizgi filmdeki her şey hayatımıza girdi bile.. Yıl 2018 oldu.. Ve biz Uzay Turizminden, Uzayda tatillerden bahseder olduk.. Hayatın hızı mı bu teknolojinin hızı mı bilinmez. Bir yarınız dijital diğer bir yarınız analog kalmış gibi bir his ..

 

nesUzay Oteli 2021 Yılında Açılıyor ..

1 comment

Join the conversation
  • Ayan - 10 Nisan 2018 reply

    Çok güzel şu dünyada daha neler olacak acaba 🤭🤭

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir